CZAS TO PIENIĄDZ, WIĘC DOBRZE ZORAGNIZOWANY CZAS TO JUŻ FORTUNA!

Hartmanka
testuje

Chcesz poznać produkty, które mają szansę, poprawić Twój poranny nastrój? Koniecznie zobacz, co dla Ciebie przetestowałam!

czytaj dalej ...

Blog

Wierzysz, że słowem mogę przyczynić się, aby Twój dzień stał się piękniejszy? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!

czytaj dalej ...

Facebook

Chciałabyś poznać kobiety, które tworzą cudowną, porankową społeczność? Dołącz do Nas na facebooku!

czytaj dalej ...

Sobotnie
śniadanie

W życiu kierujesz się zasadą "Przez żołądek do serca"? Doskonale! Mam dla Ciebie kilka kulinarno-śniadaniowych propozycji.

czytaj dalej ...

CZAS TO PIENIĄDZ, WIĘC DOBRZE ZORAGNIZOWANY CZAS TO JUŻ FORTUNA!

Czas tylko dla siebie – czy to w ogóle możliwe?

Jak to zrobić, by ze wszystkim się wyrobić ?

Czy jest sens planować?

Krążą pogłoski, że planowanie działa cuda, że naprawdę warto być projektantem własnego czasu.

 

W poniedziałek marzymy o piątku, w niedziele narzekamy, że weekend tak szybko minął i stresujemy się nadchodzącym, często znienawidzonym poniedziałkiem. I tak mijają nam tygodnie, jeden za drugim. Czy da się zaplanować dzień, czy da się odnaleźć chwilę dla siebie, czy potrafimy być szefami naszego rytmu dnia? TAK!

Powiesz mi: wstaję codziennie o świcie i lecę do pracy, w której często jestem do godzin wieczornych, w domu dzieci, wieczny bałagan i sterta prania do prasowania, druga połowa na drugiej zmianie, a Ty mi mówisz o wolnym czasie?

 

Już radzimy:

PLANUJ DZIEŃ!

Mianuj się projektantem własnego czasu i zaprzyjaźnij się z kalendarzem. Może być klasyczny lub wirtualny, tu już wybór zależy od Ciebie. Planuj rzeczy na cały tydzień, usiądź w niedzielny wieczór i działaj z głową pełną pomysłów. W kalendarzu zapisuj już stałe punkty z wyprzedzeniem od razu jak się o nich dowiesz – wizyta u fryzjera, dentysta, szczepienie dziecka, urodziny teściowej. Dalej stwórz listę zadań na nadchodzący tydzień i wyznacz im ramy czasowe. W życiu różnie bywa – wiadomo zawsze może coś wyskoczyć, co planowane nie było. Ustal i zaznacz kolorem te ważniejsze sprawy do zrobienia.

Licz, analizuj swój czas, może odpowiednie tabele w EXELU pomogą Ci w planowaniu własnego dnia. Zobaczysz ile godzin przeznaczasz na sen, jak długo wpatrujesz się w ekran telewizora, czy było odpowiednio dużo czasu na aktywność fizyczną?

Do zaplanowania świetnie sprawdza się metoda Alpen, składającą się z pięciu etapów:

  • A jak Aufgaben: zadania: to nic innego jak stworzenie listy zadań, bardzo szczegółowej listy. Wpisujemy bieżące zadania typu telefony do wykonania, ale i zaległe niezałatwione sprawy.
  • L jak Lange schatzen: szacowanie długości. Oszacuj ile czasu potrzebujesz na realizację każdego z zadań. Czas na dane zadanie musi być zaplanowany realnie, nie zaniżaj ilości potrzebnego czasu – unikniesz niepotrzebnych nerwów.
  • P jak Pufferzeiten einplanen: planowanie przerw. Przerwy również trzeba zaplanować, planując dzień pamiętaj, że są również nagłe i nieprzewidziane sprawy, które wkradają się do naszego dnia. Posłuż się metodą procentową – 60% całego dnia przeznaczyć na zadania, które określiliśmy jako ważne, a 40% pozostawić jako zapas, nie wypełniony konkretnymi planem.

 

  • E jak Entscheidungen treffen: wyznaczanie priorytetów – stwórz hierarchię zadań. Pamiętaj, że możesz angażować w swoje zadaniach również innych domowników, może dziecko już odkurzy pokój, może mąż zrobi zakupy, może żona po drodze z pracy pojedzie zapłacić zaległy mandat. Zacznij dzień od wykonania najtrudniejszego zadania, później będzie już tylko lepiej 🙂 .
  • N jak Nachkontrolle: kontrola. Monitoruj postępy swoich prac. Skreślaj wykonane zadania – będzie od razu Ci lżej. Nie udało Ci się wykonać wszystkich zadań? Zaplanuj je ponownie.

A tak poza tym… wyłącz telefon, nie na cały dzień, chociaż na godzinkę. Facebook i Instagram jakoś przeżyją bez Ciebie przez tą chwilę. A Ty już zyskasz cenne minuty np. na położenie na twarz maseczki! 🙂

A teraz powiedz Nam, masz swój kalendarz, planujesz dzień? Może masz jakieś metody, którymi chcesz się z nami podzielić? Zapraszamy do dyskusji!

 

Magdalena Marek

PRAGNIESZ WIĘCEJ POZYTYWNYCH TEKSTÓW? ZOBACZ TUTAJ! -> Koszmarny poranek, który możesz zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *